Jak zacząć biegać, czyli kilka najważniejszych rad

Mogłoby się wydawać, że bieganie to banalnie prosta czynność, która w krótkim czasie da satysfakcjonujące efekty. Jednakże, jest to bardzo mylne myślenie. Prawidłowe bieganie, wymaga dużo czasu, energii i zaangażowania. Jak w większości sportów, także tutaj niezwykle istotna jest technika i regularność. Można osiągać w tej dziedzinie bardzo duże sukcesy, ale warto skorzystać z kilku rad, które ułatwią początki w tej fascynującej aktywności.

Bieganie - co daje?

Nie można nie wspomnieć o zaletach biegania. Jest ich kilka, przede wszystkim bieg na świeżym powietrzu pozwala dotlenić mózg, zregenerować organizm i zyskać dużo więcej energii. Jest to czynność, która ułatwia relaks i wyciszenie, jest też bardzo przydatna, jeżeli chodzi o oczyszczenie głowy z niepotrzebnych myśli i zmniejszenie stresu. Ponadto, ma doskonały wpływ na kondycję fizyczną i zgrabną sylwetkę, a także walkę z różnymi chorobami.

Jak zacząć biegać, czyli kilka najważniejszych rad

Wyznacz sobie realne cele

Warto już na samym początku wyznaczyć sobie cel. Dzięki temu będzie można każdego dnia robić postępy, przybliżające do upragnionego efektu. Jest to bardzo motywujące, zwłaszcza w momentach kryzysowych, które mogą się pojawić na każdym etapie. Należy pamiętać, aby cel był dostosowany do możliwości. Liczy się działanie małych kroków, a nie skok na głęboką wodę.

Bądź odpowiednio przygotowany

Przed każdym biegiem konieczne jest wykonanie rozgrzewki. Nieprzygotowane mięśnie mogą łatwo ulec kontuzji, która wyeliminuje z biegania na długi czas. Można bieganie połączyć z treningiem siłowym, który dodatkowo wzmocni mięśnie i przygotuje je na dodatkowy wysiłek. Dobrze dobrany strój, również może mieć duże znaczenie, nie chodzi o w pełni profesjonalne i drogie ubranie, ale o odzież dostosowaną do tego typu aktywności oraz warunków atmosferycznych.

Wyćwicz technikę

Dla wielu osób sprawa wydaje się prosta, należy wyjść i biegnąc. Jednak, nie jest to prawidłowe podejście. Ważne jest aby prawidłowo poruszać się w trakcie biegu, chodzi nie tylko o układ nóg, ale także działanie rąk, barków, jak i odpowiednią postawę ciała. Nie bez znaczenia jest także oddech, który odgrywa kluczową role w osiąganiu coraz lepszych wyników i większych odległości.