Kawa, herbata czy woda - co lepsze?

Zarówno lekarze, jak i dietetycy od lat powtarzają, że nawodnienie organizmu to podstawa jego prawidłowego funkcjonowania. Wszyscy zgodnie twierdzą, że napojem, który najlepiej nawodni ciało, jest woda. Głosy lekkiego buntu można usłyszeć od zwolenników picia kawy czy herbaty, którym ciężko wyobrazić sobie poranny posiłek bez jednego z tych napojów. Co zatem najkorzystniej wpłynie na organizm?

Nawodnienie organizmu – dlaczego to takie ważne?

Chyba każdy słyszał o dramatycznych skutkach odwodnienia organizmu, w którym zanikały podstawowe funkcje z niedoboru płynów. Codzienna dawka napojów w organizmie pomaga utrzymać temperaturę ciała na stałym poziomie oraz pozytywnie wpływa na pracę nerek, wspomagając oczyszczanie organizmu z nagromadzonych toksyn. Dostarczane płyny transportują także tlen oraz substancje odżywcze do komórek ciała, zapewniając ich prawidłowe funkcjonowanie. Badania jednoznacznie ujawniają, że minimalna ilość spożytych płynów w ciągu dnia powinna wynosić od 0,8 do 1 litra.

Herbata, kawa czy może woda?

Zaskakujące okazały się niedawne badania wykonane przez profesora Uniwersytetu St. Andrews w Szkocji, Ronalda Maughana. Przeprowadził on eksperyment na grupie ochotników, których częstowano różnymi napojami i mierzono poziom nawodnienia w dwie godziny po spożyciu określonej cieczy. Okazuje się, że woda – owszem – błyskawicznie nawadnia organizm (zarówno niegazowana, jak i z bąbelkami), lecz napoje z niewielką zawartością cukru, tłuszczu czy białka robią to nawet lepiej.

Wysoką pozycję wśród napojów skutecznie nawadniających zajęły mleko, sok pomarańczowy, piwo, a także kawa i herbata. W myśl badań można odrzucić teorię jakoby dwa ostatnie z wymienionych odwadniały organizm.

Jaka herbata?

Herbata zawiera teinę, czyli substancję o działaniu zbliżonym do kofeiny. Jednak aby herbata miała właściwości pobudzające, należy ją parzyć nie dłużej niż 5 minut. Tak przygotowany napój można z powodzeniem stosować zamiast porannej kawy. Osobom stosującym dietę zaleca się spożywanie zielonej herbaty. Bogactwo antyoksydantów w niej zawartych zapobiega nowotworom, obniża poziom cholesterolu, a nawet reguluje poziom glukozy we krwi. Regularne spożywanie 2-3 filiżanek zielonej herbaty dziennie łagodzi stres i wzmacnia naturalną odporność organizmu.

Kawa, herbata czy woda - co lepsze?

Dla miłośników kawy

Okazuje się, że codzienne picie kawy działa prozdrowotnie na ludzki organizm. Polecana jest zarówno osobom odchudzającym się, jak i cukrzykom. Substancje bioaktywne zawarte w kawie korzystnie wpływają na zdrowie, wspierając układ krążenia i zmniejszając ryzyko wystąpienia cukrzycy typu II aż o połowę. Co więcej, zawarty w kawie magnez wpływa korzystnie na serce, chroniąc przed zawałem. Kolejną dobrą wiadomością jest fakt, że substancje zawarte w kawie pobudzają pracę układu nerwowego, a co za tym idzie, obniżają ryzyko depresji. Powyższe informacje mają swoje źródła w potwierdzonych naukowo badaniach, zatem pijmy kawę na zdrowie!

Partnerem materiału jest sklep spożywczy online Polski Koszyk - Twoja woda mineralna.