Kraków z gastronomicznego punktu widzenia

W krakowskiej gastronomi zauważalna jest przede wszystkim różnorodność, którą zawdzięcza się między innymi przyjezdnym. W dawnych czasach do Krakowa przyjeżdżało wielu handlarzy dostarczających przyprawy, przysmaki i przepisy na ich wykonywanie. Międzynarodowe trendy w zakresie kulinariów odciskają swoje piętno również we współczesnym Krakowie. Miasto przecież odwiedza wielu turystów, którzy oczekują niebanalnych połączeń wielu smaków.

Kraków z gastronomicznego punktu widzenia

Połączenie tradycji z nowoczesnością

Kraków ma bardzo bogatą historię oraz cały wachlarz tradycji, również tych gastronomicznych. Aby cofnąć się w czasie warto odwiedzić dzielnicę Kazimierz i skosztować znanej potrawki z duszonych gęsich żołądków, cymesu lub chałki. Po obiedzie wskazany jest deser, który może przybrać postać tortu Pishingera, papieskiej kremówki lub sernika krakowskiego. Współczesne krakowskie restauracje z powodzeniem mogłyby serwować swoje dania w każdym europejskim kraju. Niektóre lokale zostały docenione w sposób szczególny – recenzjami oraz nagrodami – są dzięki temu bardziej popularne. Odwiedzając stronę https://krakowculture.pl/dziedziny/gastronomia/ można dowiedzieć się znacznie więcej o kuchni krakowskiej, tym bardziej, że niektóre restauracje funkcjonują od kilku pokoleń. Atmosferę tam panującą trudno porównać z jakąkolwiek inną, wszystkich gości traktuje się niczym członka najbliższej rodziny. Poszczególne dania przyrządzane są z dbałością o każdy szczegół, często w oparciu o dawne receptury – takie posiłki zapewniają odpowiednią ilość energii na kolejne wycieczki po mieście. Chęć skosztowania najlepszych krakowskich potraw składnia turystów do odwiedzania mniej popularnych lokalizacji w mieście – Nowej Huty, Zabłocia i Starego Podgórza.

Kulinarne podróże po Krakowie

Oznaką przywiązania Krakowa do dawnych tradycji jest choćby funkcjonowanie barów mlecznych, które kiedyś stanowiły znak rozpoznawczy polskich miasteczek. To idealne miejsca dla mniej zamożnych osób, głównie studentów. Niskie ceny oferowanych potraw, sprawna, niezwykle miła obsługa oraz serwowanie znanych polskich dań przemawiają na korzyść takich miejsc. Niejakim kontrastem dla powyższych przybytków są tak zwane restauracje finediningowe, w których można skosztować nieco bardziej wykwintnych dań. O ich popularności wśród znawców sztuki kulinarnej świadczy to, że jedna z nich, jako pierwsza w Krakowie uzyskała gwiazdkę przewodnika Michelin. To samo odznaczenie otrzymało jeszcze 19 krakowskich lokali gastronomicznych. Niepowtarzalne dania powstają w oparciu o wiele doświadczeń, nierzadko podróży po całym świecie. W stolicy Małopolski można uraczyć się daniami rybnymi, przysmakami kuchni tajskiej, wietnamskiej, a nawet koreańskiej. Oczywiście na ulicach nie mogłoby zabraknąć tak zwanego ulicznego jedzenia - pachnące zapiekanki, kiełbaski, bigos, zupy, czy lody potrafią skusić każdego turystę oraz mieszkańca miasta. Połączenie tradycyjnych receptur z nowoczesnymi składnikami daje duże pole do popisu w dziedzinie kulinariów – znajdzie się wielu zwolenników takiego rozwiązania.